39th  FIDE Chess Olympiad

Khanty-Mansiysk, Russia  19th September - 4th October 2010

http://www.ugra-chess.ru/

 

 

 Olympiad Open (149 teams)                                            Olympiad Women (115 teams)

 

1st Round - 21st September  2010

  RWANDA I.C.S.C. 0 - 4
1. Murara Maxence Gruenfeld Yehuda 0 - 1
2. Ganza Kevin Collutiis Duilio 0 - 1
3. Hakizimana Jean Baptiste Klasan Vladimir 0 - 1
4. Niyibizi Alain Patience Salov Sergey 0 - 1
 

1st Round - 21st September  2010

  MALAWI I.C.S.C. 0 - 4
1. Gondwe Vitumbiko Mucha Annegret 0 - 1
2. Dewi AA Citro Ryvova Anna 0 - 1
3. Sihite Chelsie Monica Gerasimova Olga 0 - 1
4. Medina Warda Aulia Myronenko Natalya 0 - 1

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100101070&ln=en&tmnt=1             http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100001049&ln=en&tmnt=2

    http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=1&tmnt=1&ln=en

       

 

2nd Round - 22nd September  2010

  I.C.S.C. INDIA 0,5 - 3,5
1. Gruenfeld Yehuda Sasikiran Krishnan 0,5 - 0,5
2. Collutiis Duilio Ganguly Surya Shekhar 0 - 1
3. Klasan Vladimir Gopal Geetha 0 - 1
4. Salov Sergey Adhiban Baskaran 0 - 1
 

2nd Round - 22nd September  2010

  I.C.S.C. POLAND 0,5 - 3,5
1. Baklanova Tatiana Socko Monika 0 - 1
2. Mucha Annegret Zawadzka Jolanta 0,5 - 0,5
3. Ryvova Anna Majdan-Gajewska Joanna 0 - 1
4. Gerasimova Olga Kadziolka Beata 0 - 1

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100102007&ln=en&tmnt=1             http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100002008&ln=en&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=2&tmnt=1&ln=en

        

 

3rd Round - 23rd September  2010

  ANDORRA I.C.S.C. 2 - 2
1. De La Riva Aguado Oscar Gruenfeld Yehuda 1 - 0
2. Simonet Marc Collutiis Duilio 1 - 0
3. Jose Queralto Daniel Klasan Vladimir 0 - 1
4. Santamaria Vicens Salov Sergey 0 - 1
 

3rd Round - 23rd September  2010

  I.C.S.C. PUERTO RICO 2 - 2
1. Baklanova Tatiana Segarra Choe Tammy 1 - 0
2. Mucha Annegret Sanchez Rodriguez Wilmairi 0,5 - 0,5
3. Gerasimova Olga Vazquez Maccarini Danitza 0 - 1
4. Myronenko Natalya Comas Colon Rinelly 0,5 - 0,5

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100103046&ln=en&tmnt=1               http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100003039&ln=en&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=3&tmnt=1&ln=en

       

 

4th Round - 24th September  2010

  I.C.S.C. SRI LANKA 3 - 1
1. Collutiis Duilio Perera W C C 1 - 0
2. Klasan Vladimir Koggala W S V K 1 - 0
3. Salov Sergey Anuruddha G C 1 - 0
4. Parfenov Pavel Peiris T S S 0 - 1
 

4th Round - 24th September  2010

  NORWAY I.C.S.C. 3,5 - 0,5
1. Tjolsen Katrine Baklanova Tatiana 1 - 0
2. Sahl Sheila Barth Mucha Annegret 1 - 0
3. Reppen Ellisiv Ryvova Anna 1 - 0
4. Khachatourian Yerazik Myronenko Natalya 0,5 - 0,5

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100104043&ln=en&tmnt=1                 http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100004031&ln=en&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=4&tmnt=1&ln=en

       

 

5th Round - 25th September  2010

  GREECE I.C.S.C. 4 - 0
1. Papaioannou Ioannis Gruenfeld Yehuda 1 - 0
2. Mastrovasilis Dimitrios Collutiis Duilio 1 - 0
3. Halkias Stelios Klasan Vladimir 1 - 0
4. Mastrovasilis Athanasios Salov Sergey 1 - 0
 

5th Round - 25th September  2010

  I.C.S.C. BANGLADESH 1 - 3
1. Baklanova Tatiana Shamima Akter Liza 0 - 1
2. Mucha Annegret Sultana Sharmin Shirin 0 - 1
3. Ryvova Anna Hamid Rani 0,5 - 0,5
4. Gerasimova Olga Begum Masuda 0,5 - 0,5

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100105021&ln=en&tmnt=1                  http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100005041&ln=en&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=5&tmnt=1&ln=en

       

 

Free day - 26th September  2010

       

 

6th Round - 27th September  2010

  I.C.S.C. INDONESIA 0,5 - 3,5
1. Gruenfeld Yehuda Megaranto Susanto 0 - 1
2. Collutiis Duilio Purnama Tirta Chandra 0,5 - 0,5
3. Klasan Vladimir Halay Taufik 0 - 1
4. Salov Sergey Irwanto Sadikin 0 - 1
 

6th Round - 27th September  2010

  QATAR I.C.S.C. 0 - 4
1. Al-Khelaifi Salama Baklanova Tatiana 0 - 1
2. Al-Khelaifi Aisha Ryvova Anna 0 - 1
3. Safar Reem Gerasimova Olga 0 - 1
4. Al-Khulaifi Ghada Myronenko Natalya 0 - 1

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100106032&ln=en&tmnt=1                  http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100006047&ln=en&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=6&tmnt=1

       

 

7th Round - 28th September  2010

  MALAYSIA I.C.S.C. 1 - 3
1. Mas Hafizulhelmi Gruenfeld Yehuda 0 - 1
2. Mok Tze-Meng Collutiis Duilio 0 - 1
3. Tan Khai Boon Klasan Vladimir 1 - 0
4. Long Peter Parfenov Pavel 0 - 1
 

7th Round - 28th September  2010

  EGYPT I.C.S.C. 1 - 3
1. Elgohary Myada Baklanova Tatiana 0 - 1
2. Mona Khaled Mucha Annegret 1 - 0
3. Basta Sohair Ryvova Anna 0 - 1
4. Elgohary Fayrouz Gerasimova Olga 0 - 1

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100107047&tmnt=1                                            http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100007039&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=7&tmnt=1

       

 

8th Round - 29th September  2010

  I.C.S.C. QATAR 1,5 - 2,5
1. Gruenfeld Yehuda Al-Sayed Mohammed 0 - 1
2. Collutiis Duilio Zhu Chen 0,5 - 0,5
3. Salov Sergey Nezad Husein Aziz 0,5 - 0,5
4. Parfenov Pavel Al-Tamimi Hamad 0,5 - 0,5
 

8th Round - 29th September  2010

  I.C.S.C. BOLIVIA 2 - 2
1. Baklanova Tatiana Cordero Daniela 1 - 0
2. Mucha Annegret Ramirez M Eugenia 0,5 - 0,5
3. Ryvova Anna Luna Raisa 0 - 1
4. Gerasimova Olga Solis Gabriela 0,5 - 0,5

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100108042&tmnt=1                                          http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100008031&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=8&tmnt=1

       

 

9th Round - 30th September  2010

  WALES I.C.S.C. 0 - 4
1. Jones Richard S Gruenfeld Yehuda 0 - 1
2. Kett Tim Collutiis Duilio 0 - 1
3. Jones Iolo C Salov Sergey 0 - 1
4. Young Alan Parfenov Pavel 0 - 1
 

9th Round - 30th September  2010

  FYRO MACEDONIA I.C.S.C. 2 - 2
1. Koskoska Gabriela Mucha Annegret 0,5 - 0,5
2. Stojkovska Monika Ryvova Anna 0,5 - 0,5
3. Bejatovic Bojana Gerasimova Olga 1 - 0
4. Nikolovska Dragana Myronenko Natalya 0 - 1

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100109050&tmnt=1                                            http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100009033&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?tmnt=1&rn=9

       

 

10th Round - 1st October  2010

  I.C.S.C. PUERTO RICO 2,5 - 1,5
1. Gruenfeld Yehuda Machin Rivera Mark 1 - 0
2. Collutiis Duilio Montalvo Alejandro 1 - 0
3. Salov Sergey Vazquez Reyes Raul 0,5 - 0,5
4. Parfenov Pavel Almedina Ortiz Edgardo J 0 - 1
 

10th Round - 1st October  2010

  I.C.S.C. NEW ZEALAND 4 - 0
1. Baklanova Tatiana Milligan Helen 1 - 0
2. Mucha Annegret Chen Eachen 1 - 0
3. Gerasimova Olga Fairley Natasha 1 - 0
4. Myronenko Natalya Smith Vivian J 1 - 0

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100110044&tmnt=1                                           http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100010033&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=10&tmnt=1

       

 

Free day - 2nd October  2010

       

       

 

11st Round - 3rd October 2010

  GERMANY I.C.S.C. 1 - 3
1. Bogner Sebastian Gruenfeld Yehuda 0 - 1
2. Bindrich Falko Collutiis Duilio 0 - 1
3. Kraemer Martin Klasan Vladimir 1 - 0
4. Huschenbeth Niclas Salov Sergey 0 - 1
 

11st Round - 3rd October 2010

  NETHERLANDS I.C.S.C. 3,5 - 0,5
1. Peng Zhaoqin Baklanova Tatiana 1 - 0
2. Bensdorp Marlies Mucha Annegret 0,5 - 0,5
3. Schut Lisa Ryvova Anna 1 - 0
4. Van Weersel Arlette Gerasimova Olga 1 - 0

http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100111026&tmnt=1                                            http://ugra-chess.com/livegames?gameid=100011023&tmnt=2

http://www.ugra-chess.com/results.php?rn=11&tmnt=1

                

 

ICSC Team Men's

Final Ranking 48th place
 

ICSC Team Ladies

Final Ranking 59th place
                                    

 

     
                                   
  Team Composition with round results         Categorie prizes Open                    Gaprindashvilicup

                                                                                                              

 

 

                                                                                                                                                              

Bulletin

 

   Closing Ceremony of the 39th FIDE Chess Olympiad 2010

 

 

 

 
 
Cehic Goran, Captain
Elo 2274
Croatia
ICSC Team Men's

 

 

 

         
1. GM Gruenfeld Yehuda
  Elo 2464
Israel
2. IM  Collutiis Duilio
Elo 2447
Italy
3. Klasan Vladimir
Elo 2393
Serbia
4. IM Salov Sergey
Elo 2271
Germany
5. Parfenov Pavel
Elo 2242
Russia
         
 
Nazarova Olga, Captain
Elo 1973
Italy
 
ICSC Team Ladies

 

 

 

         
1. WIM Baklanova Tatiana
 Elo 2247
Ukraine
2. WCM Mucha Annegret
Elo 2005
Germany
3. WFM Ryvova Anna
Elo 1981
Czech Republic
4. WIM Gerasimova Olga
Elo 2218
Russia
5. Myronenko Natalya
 Elo1945
Ukraine
         

 

 Program

 

Official invitation to FIDE Chess Olympiad 2010

 

 

 

 

 

           Home Page
  Free counter and web stats