Kingdom of Bulgaria until 1946, People's Republic of Bulgaria 1946-1991, Republic of Bulgaria 1991 =>
BULGARIA 1941
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 FK 13 12 6 4 2 33 17 16 16
2 Slavia 12 7 2 3 26 21 5 16
3 ZhSK 12 7 0 5 30 20 10 14
4 Levski 12 6 2 4 19 16 3 14
5 AS 23 12 4 4 4 31 26 5 12
6 Shipka 12 2 4 6 15 35 -20 8
7 Botev 12 0 4 8 17 36 -19 4
  84 32 20 32 171 171 0 84
ZhSK to the National finals for best goals-average
Regional Finalists
Varnenska SO Vladislav Varna
Ticha Varna
Rusenska SO Napredak Ruse
Severobulgrska FD Tsar Krum Byala Slatina
Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni
Sofiyska SO Futbol Klub 13 Sofia
Slavia Sofia
ZhSK Sofia
Vardarska Makedonia & Belomorska Trakia Makedonia Skopje
("New Liberated Lands")
Yuzhnobulgarska FD Levski Plovdiv
Sportklub Plovdiv
Plovdivska SO Petar Parchevich Plovdiv
FD = Futbolna Diviziya
SO = Sportni Oblasti
First round
Futbol Klub 13 Sofija - Vladislav Varna w/o w/o
Tsar Krum Byala Slatina - Petar Parchevich Plovdiv 6-1 1-0
Levski Plovdiv - Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni 4-1 0-1
Napredak Ruse - ZhSK Sofia 1-3 2-1
Ticha Varna - Slavia Sofia 1-2 0-0
Makedonia Skoplje - Sportklub Plovdiv 2-1 w/o
Second round
Slavia Sofia - Futbol Klub 13 Sofia 0-0 4-1
Tsar Krum Byala Slatina - Levski Plovdiv 0-0 2-2 2-3 aet
Sportklub Plovdiv - ZhSK Sofia 0-2 0-1
Semi-finals
Levski Plovdiv - Slavia Sofia 0-3 0-2
ZhSK Sofia bye
FINAL (Sofia 21.09.41 and 28.09.41)
Slavia Sofia - ZhSK Sofia 0-0   2-1          
Sofia = София Ruse = Русе
Byala Slatina = Бяла Слатина Varna = Варна 
Plovdiv = Пловдив Pavlikeni = Павликени
Skopje = Скопие 
Skopje => Skopje/Скопје (MAC)
ZhSK = Zheleznicharski sporten klub FK = Futbolen Klub
AS 23 = Atletik Slava 23
BULGARIA 1942
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski 14 11 2 1 43 11 32 24
2 Makedonia Skopje 14 11 1 2 46 15 31 23
3 ZhSK 14 8 0 6 28 25 3 16
4 Slavia 14 6 3 5 20 27 -7 15
5 FK 13 14 4 3 7 25 29 -4 11
6 Shipka 14 2 5 7 14 30 -16 9
7 Benkovski 14 3 2 9 21 31 -10 8
8 AS 23 14 2 2 10 13 42 -29 6
  112 47 18 47 210 210 0 112
Regional Finalists
Varnenska SO Pobeda Varna
Ticha Varna
Dobrichka SO Tsar Boris III Dobrich
Shumenska SO Han Kubrat Popovo
Rusenska SO ZhSK Ruse
Tarnovska SO ===
Balkanska SO ===
Plevenska SO Skobelev-Pobeda 39 Pleven
Vrachanska SO ===
Bdinska SO Knyaginya Maria Luiza Lom
Sofiyska SO Levski Sofia
Makedonia Skopje
ZhSK Sofia
Slavia Sofia
Botev Sofia
Knyaz Kiril Preslavski Sofia
Rilska SO Atletik Dupnitsa
Pirinska SO ===
Skopska SO ZhSK Skopje
Vardar Skopje
Bitolska SO Makedonia Bitolya
Gotse Delchev Prilep
Plovdivska SO Sportklub Plovdiv
Botev Plovdiv
Haskovska SO Botev Haskovo
Starozagorska SO ===
Primorska SO ===
Tundzhanska SO Georgi Drazhev Yambol
SO = Sportni Oblasti
First round
Ticha Varna - Tsar Boris III Dobrich 4-0
Han Kubrat Popovo - Pobeda Varna 1-2
Knyaginya Maria Luiza Lom - Botev Sofia 3-1
Atletik Dupnitsa - Knyaz Kiril Preslavski Sofia 1-0
Botev Plovdiv - Levski Sofia 2-5
Botev Haskovo - Sportklub Plovdiv 1-4
Skobelev-Pobeda 39 Pleven - ZhSK Sofia 0-1
Slavia Sofia - Georgi Drazhev Yambol 6-0
ZhSK Skopje - Gotse Delchev Prilep 8-0
Makedonia Bitolya - Vardar Skopje 4-1
Makedonia Skopje bye
ZhSK Ruse bye
Second round
Slavia Sofia - Makedonia Bitolya 1-0
Ticha Varna - ZhSK Ruse 4-0
ZhSK Sofia - ZhSK Skopje 3-0
Levski Sofia - Atletik Dupnitsa 5-2
Sportklub Plovdiv - Makedonia Skopje 0-2
Pobeda Varna - Knyaginya Maria Luiza Lom 4-0
Third round
Levski Sofia  - Ticha Varna  4-0 2-0
Pobeda Varna - Slavia Sofia 1-1 0-0 aet 1-3
Makedonia Skopje - ZhSK Sofia 3-1 w/o
Semi-finals
Makedonia Skopje - Slavia Sofia 5-1 0-3
Levski Sofia bye
FINAL (Sofia 11.10.42 and 18.10.42)
Makedonia Skopje - Levski Sofia 0-2 0-1            
Varna = Варна  Dupnitsa = Дупница
Dobrich = Добрич Haskovo = Хасково 
Popovo = Попово Pleven = Плевен 
Lom = Лом Yambol = Ямбол
Sofia = София Ruse = Русе
Plovdiv = Пловдив Prilep = Прилѣпъ
Skopje = Скопие  Bitolya = Битоля 
Skopje => Skopje/Скопје (MAC) Prilep => Prilep/Прилеп  (MAC)
Bitolya => Bitola/Битола (MAC)
ZhSK = Zheleznicharski sporten klub FK = Futbolen Klub
AS 23 = Atletik Slava 23
BULGARIA 1943
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski 16 12 0 4 39 19 20 24
2 Slavia 16 10 4 2 30 16 14 24
3 Makedonia Skopje 16 8 4 4 32 17 15 20
4 ZhSK 16 10 0 6 25 17 8 20
5 Benkovski 16 7 2 7 42 32 10 16
6 Botev 16 7 1 8 26 36 -10 15
7 AS 23 16 6 1 9 31 41 -10 13
8 FK 13 16 2 2 12 14 34 -20 6
9 Shipka 16 3 0 13 16 43 -27 6
  144 65 14 65 255 255 0 144
Regional finalists
Varnenska SO Ticha Varna
Vladislav Varna
Dobrichka SO Levski Dobrich
Shumenska SO Han Kubrat Popovo
Rusenska SO ZhSK Ruse
Tarnovska SO Knyaz Simeon Pavlikeni
Balkanska SO Chardafon Gabrovo
Plevenska SO Skobelev-Pobeda 39 Pleven
Vrachanska SO Orel-Chegan 30 Vratsa
Bdinska SO Knyaginya Maria Luiza Lom
Sofiyska SO Levski Sofia
Slavia Sofia
Makedonia Skopje
ZhSK Sofia
Sportist Sofia
Rilska SO Atletik Dupnitsa
Pirinska SO Botev Gorna Dzhumaya
Skopska SO ZhSK Skopje
Vardar Skopje
Bitolska SO Bitolya
Makedonia Bitolya
Plovdivska SO Levski Plovdiv
Botev Plovdiv
Belomorska SO Belomorets Kavala
Haskovska SO Botev Haskovo
Starozagorska SO Tritsvet Chirpan
Primorska SO Levski Burgas
Tundzhanska SO Georgi Drazhev Yambol
SO = Sportni Oblasti
First round
Levski Dobrich - ZhSK Ruse 2-4 2-4
Belomorets Kavala - Botev Haskovo 4-1 2-1
Orel-Chegan 30 Vratsa - Knyaginya Maria Luiza Lom 1-2 2-4
Levski Burgas - Georgi Drazhev Yambol 1-2 3-1 aet
Knyaz Simeon Pavlikeni - Chardafon Gabrovo w/o w/o
Skobelev-Pobeda 39 Pleven - Sportist Sofia 1-4 0-3
ZhSK Skopje - Makedonia Bitolya 3-0 1-0
Han Kubrat Popovo - Vladislav Varna 1-1 0-3
Tritsvet Chirpan - Botev Plovdiv 1-4 0-3
Ticha Varna - ZhSK Sofia 0-2 0-0
Atletik Dupnitsa - Botev Gorna Dzhumaya 3-1 3-0
Levski Sofia bye
Slavia Sofia bye
Levski Plovdiv bye
Makedonia Skopje bye
Bitolya - Vardar Skopje withdrew both
Second round
Sportist Sofia - Knyaginya Maria Luiza Lom 5-0 4-0
ZhSK Ruse - Vladislav Varna 2-4 6-1
Knyaz Simeon Pavlikeni - Levski Burgas 3-4 1-2
Belomorets Kavala - Botev Plovdiv 2-1 0-1 aet 1-2
Levski Sofia - Atletik Dupnitsa 2-1 4-1
Levski Plovdiv - ZhSK Skopje 3-1 2-1
ZhSK Sofia - Makedonia Skopje w/o w/o
Slavia Sofia bye
Third round
Levski Sofia - ZhSK Sofia 2-2 2-1
Sportist Sofia - Slavia Sofia 2-2 0-1
Levski Burgas - Botev Plovdiv 0-1 0-3
Levski Plovdiv - ZhSK Ruse 6-1 1-3
Semi-finals
Levski Sofia - Levski Plovdiv 3-1 2-0
Slavia Sofia - Botev Plovdiv 1-1 5-1
FINAL (Sofia 10.10.43 and 17.10.43)
Slavia Sofia - Levski Sofia   1-0   1-0        
Dobrich = Добрич Pleven = Плевен 
Ruse = Русе Sofia = София
Haskovo = Хасково  Popovo = Попово
Vratsa = Враца Varna = Варна 
Lom = Лом Chirpan = Чирпан
Burgas = Бургас Plovdiv = Пловдив
Yambol = Ямбол Dupnitsa = Дупница
Pavlikeni = Павликени Gorna Dzhumaya =  Горна Джумая
Gabrovo = Габрово Bitolya = Битоля 
Skopje = Скопие  Kavala = Кава̀ла 
Skopje => Skopje/Скопје (MAC) Kavala => Kavala/Καβάλα (GRE)
Bitolya => Bitola/Битола (MAC)
ZhSK = Zheleznicharski sporten klub FK = Futbolen Klub
AS 23 = Atletik Slava 23
BULGARIA 1944
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 AS 23 7 5 2 0 20 8 12 12
2 Benkovski 7 4 2 1 12 7 5 10
3 Levski 7 3 1 3 16 9 7 7
4 ZhSK 7 3 1 3 17 13 4 7
5 Slavia 7 3 1 3 7 8 -1 7
6 Sportist 7 3 0 4 14 15 -1 6
7 FK 13 7 2 0 5 6 18 -12 4
8 Botev 7 1 1 5 7 21 -14 3
  56 24 8 24 99 99 0 56
Regional Finalists
Varnenska SO Shipchenski sokol Varna
ZhSK Varna
Dobrichka SO Levski Dobrich
Silistrenska SO Vihar Silistra
Shumenska SO Han Kubrat Popovo
Rusenska SO Dobrudzha Ruse
Tarnovska SO Etar Tarnovo
Knyaz Simeon Pavlikeni
Balkanska SO ===
Plevenska SO Skobelev-Pobeda 39 Pleven
Vrachanska SO Orel-Chegan 30 Vratsa
Bdinska SO Viktoria 23 Vidin
Sofiyska SO Atletik Slava 23 Sofia
Benkovski Sofia
Levski Sofia
Slavia Sofia
Rilska SO Slavia Dupnitsa
Pirinska SO Makedonska slava Gorna Dzhumaya
Skopska SO Makedonia Skopje
ZhSK Skopje
Bitolska SO ===
Plovdivska SO ZhSK Plovdiv
Botev Plovdiv
Belomorska SO Momchil yunak Kavala
Haskovska SO Bulgaria Haskovo
Starozagorska SO ZhSK Stara Zagora
Primorska SO Levski Burgas
Tundzhanska SO Botev Yambol
SO = Sportni Oblasti
First round
Shipchenski sokol Varna - ZhSK Varna 1-0 1-0
Orel-Chegan 30 Vratsa - Knyaz Simeon Pavlikeni 3-3 3-4 withdrew both
ZhSK Plovdiv - Botev Plovdiv 3-1 2-2
Botev Yambol - ZhSK Stara Zagora 5-1 3-2 Botev withdrew
Slavia Dupnitsa - Makedonska slava Gorna Dzhumaya 4-2 4-4
Levski Dobrich - Vihar Silistra 2-1 w/o Vihar Silistra withdrew
Momchil yunak Kavala - Bulgaria Haskovo 1-1 w/o Momchil yunak Kavala withdrew
Levski Sofia - Slavia Sofia 4-3 1-0
Benkovski Sofia - Atletik Slava 23 Sofia 3-1 7-1
Han Kubrat Popovo bye
Dobrudzha Ruse bye
Etar Tarnovo bye
Skobelev-Pobeda 39 Pleven bye
Viktoria 23 Vidin bye
Makedonia Skopje bye
ZhSK Skopje bye
Levski Burgas bye
Second round
Viktoria 23 Vidin - Levski Sofia 2-9 w/o
Benkovski Sofia - Slavia Dupnitsa 6-0 3-0
Skobelev-Pobeda 39 Pleven - Etar Tarnovo 3-0 2-3
Makedonia Skopje - ZhSK Skopje 0-1 result unknown
ZhSK Plovdiv - Bulgaria Haskovo 4-3 result unknown
ZhSK Stara Zagora - Levski Burgas 0-2 w/o
Levski Dobrich - Shipchenski sokol Varna 2-1 1-2 w/o
Dobrudzha Ruse - Han Kubrat Popovo 0-5 w/o
Third round
Benkovski Sofia - Han Kubrat Popovo not played
Shipchenski sokol Varna - Levski Sofia not played
Levski Burgas - Bulgaria Haskovo not played
Skobelev-Pobeda 39 Pleven - Makedonia Skopje not played
Championship suspended
Varna = Варна  Vidin = Видин
Dobrich = Добрич Sofia = София
Silistra = Силистра Dupnitsa = Дупница
Popovo = Попово Gorna Dzhumaya =  Горна Джумая
Ruse = Русе Plovdiv = Пловдив
Tarnovo = Търново Haskovo = Хасково 
Pavlikeni = Павликени Stara Zagora = Стара Загора
Pleven = Плевен  Burgas = Бургас
Vratsa = Враца Yambol = Ямбол
Skopje = Скопие  Kavala = Кава̀ла 
Skopje => Skopje/Скопје (MAC) Kavala => Kavala/Καβάλα (GRE)
ZhSK = Zheleznicharski sporten klub FK = Futbolen Klub
AS 23 = Atletik Slava 23
BULGARIA 1945
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP INCORRECT TABLE !!!
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski 7 6 1 0 15 4 11 13
2 Sportist 7 5 0 2 11 7 4 10
3 Lokomotiv 7 4 1 2 11 6 5 9
4 Slavia 7 4 0 3 11 4 7 8
5 Septemvri 7 3 1 3 12 9 3 7
6 Spartak 7 2 0 5 7 11 -4 4
7 Chavdar 7 1 1 5 10 18 -8 3
8 Benkovski 7 1 0 6 8 16 -8 2
  56 26 4 26 85 75 10 56
Regional Finalists
Varna Spartak Varna
Ticha-Vladislav 45 Varna
Dobrich Vihar Dobrich
Shumen Stamo Kostov Popovo
Ruse Angel Kanchev-Levski Ruse
Silistra Levski-Dorostol Silistra
Tarnovo Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni
Gabrovo Orlovets Gabrovo
Pleven ZhSK-Botev Pleven
Vratsa Botev Byala Slatina
Mihailovgrad Botev Mihailovgrad 
Vidin Benkovski Vidin
Sofia Levski Sofia
Sportist Sofia
Lokomotiv Sofia
Pernik Lokomotiv Pernik
Gorna Dzhumaya Botev Gorna Dzhumaya
Plovdiv - City ZhSK-Levski Plovdiv
Botev Plovdiv
Sportklub-Parchevich 45 Plovdiv
Plovdiv - Country Borislav Borisovgrad
Stara Zagora ZhSK Stara Zagora
Burgas Slavia Burgas
Yambol Nikolai Laskov Yambol
First round
Botev Mihailovgrad - Benkovski Vidin 0-1
Botev Byala Slatina - ZhSK-Botev Pleven 2-3 aet
Botev Gorna Dzhumaya - Lokomotiv Pernik 3-1
Nikolai Laskov Yambol - Slavia Burgas 2-1
Borislav Borisovgrad - ZhSK Stara Zagora 3-3 1-0
Orlovets Gabrovo - Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni 1-0
Levski Dorostol Silistra - Angel Kanchev-Levski Ruse 0-2
Levski Sofia - ZhSK-Levski Plovdiv 4-0
Ticha-Vladislav 45 Varna bye
Spartak Varna bye
Stamo Kostov Popovo bye
Vihar Dobrich bye
Sportist Sofia bye
Lokomotiv Sofia bye
Botev Plovdiv bye
Sportklub-Parchevich 45 Plovdiv bye
Second round
Botev Gorna Dzhumaya - Levski Sofia 1-2
Benkovski Vidin - Sportist Sofia 1-2
Stamo Kostov Popovo - Ticha-Vladislav 45 Varna 1-2
Angel Kanchev-Levski Ruse - Spartak Varna 1-2
Borislav Borisovgrad - Sportklub-Parchevich 45 Plovdiv 1-3
Nikolai Laskov Yambol - Botev Plovdiv 0-3
Orlovets Gabrovo - Vihar Tolbuhin 2-0
ZhSK-Botev Pleven - Lokomotiv Sofia 1-4
Quarter-finals
Sportklub-Parchevich 45 Plovdiv - Ticha-Vladislav 45 Varna 2-2 aet 4-1
Botev Plovdiv - Lokomotiv Sofia 0-2
Spartak Varna - Orlovets Gabrovo 3-0
Sportist Sofia - Levski Sofia 2-1
Semi-finals
Sportist Sofia - Spartak Varna 3-2
Sportklub-Parchevich 45 Plovdiv - Lokomotiv Sofia 0-1 aet
FINAL (Sofia 30.09.45 and 07.10.45)
Lokomotiv Sofia - Sportist Sofia   3-1   1-1        
Mihailovgrad = Михайловград Sofia = София
Vidin = Видин Borisovgrad = Борѝсовград
Byala Slatina = Бяла Слатина Stara Zagora = Стара Загора
Pleven = Плевен  Gabrovo = Габрово
Gorna Dzhumaya =  Горна Джумая Pavlikeni = Павликени
Pernik = Перник Silistra = Силистра
Yambol = Ямбол Ruse = Русе
Burgas = Бургас Popovo = Попово
Varna = Варна  Tolbuhin = Толбухин
Plovdiv = Пловдив
ZhSK = Zheleznicharski sporten klub
BULGARIA 1946
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski 8 5 1 2 21 6 15 11
2 Slavia 45 8 5 1 2 11 4 7 11
3 Lokomotiv 8 4 3 1 14 6 8 11
4 Sportist 8 5 0 3 15 6 9 10
5 Chavdar 8 5 0 3 18 10 8 10
6 Spartak 8 2 2 4 11 17 -6 6
7 Septemvri 8 2 1 5 8 16 -8 5
8 Nadezhda 8 2 1 5 8 26 -18 5
9 Benkovski 8 1 1 6 6 21 -15 3
  72 31 10 31 112 112 0 72
Regional Finalists
Varna Spartak Varna
Titcha-Vladislav 45 Varna
Ruse Lokomotiv Ruse
Tarnovo Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni
Lovech Kirkov Yunak Lovech
Mihailovgrad Yunak-Botev-Spartak 45 Mihailovgrad
Vidin Benkovski Vidin
Sofia - City Levski Sofia
Slavia 45 Sofia
Lokomotiv Sofia
Sofia - Country Levski Samokov
Gorna Dzhumaya Ilinden Petrich
Plovdiv Botev Plovdiv
Slavia Plovdiv
Haskovo Rodina Haskovo
Burgas Levski-Botev 45 Burgas
First round
Rodina Haskovo - Spartak Varna 1-4
Ticha-Vladislav 45 Varna - Yunak-Botev-Spartak 45 Mihailovgrad 5-0
Levski Samokov - Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni 1-1 aet 1-1 aet 1-5
Benkovski Vidin - Botev Plovdiv 5-3
Levski-Botev 45 Burgas - Kirkov Yunak Lovech 2-1 aet
Levski Sofia - Ilinden Petrich 7-0
Slavia Plovdiv - Slavia 45 Sofia 0-1
Lokomotiv Ruse - Lokomotiv Sofia 0-4
Quarter-finals
Levski Botev 45 Burgas - Levski Sofia 0-2 aet
Benkovski Vidin - Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni 2-1
Ticha-Vladislav 45 Varna - Lokomotiv Sofia 1-2
Slavia 45 Sofia - Spartak Varna 1-3
Semi-finals
Levski Sofia - Spartak Varna 3-0 3-0
Benkovski Vidin - Lokomotiv Sofia 2-2 0-2
FINAL (Sofia 06.09.46 and 15.09.46)
Levski Sofia - Lokomotiv Sofia     1-0   1-0      
Varna = Варна  Ruse = Русе
Pavlikeni = Павликени Haskovo = Хасково 
Vidin = Видин Mihailovgrad = Михайловград
Burgas = Бургас Samokov = Самоков
Sofia = София Lovech = Ловеч
Plovdiv = Пловдив Petrich = Петрич
BULGARIA 1947
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Lokomotiv 9 6 2 1 27 5 22 14
2 Levski 9 5 3 1 16 9 7 13
3 Spartak 9 5 2 2 12 9 3 12
4 Septemvri 9 5 1 3 15 13 2 11
5 Sportist 9 3 3 3 10 12 -2 9
6 Slavia 9 3 2 4 9 9 0 8
7 Benkovski 9 3 2 4 15 17 -2 8
8 Serdika 9 1 3 5 12 20 -8 5
9 Nadezhda 9 1 3 5 11 20 -9 5
10 Chavdar 9 1 3 5 11 24 -13 5
  90 33 24 33 138 138 0 90
Regional Finalists
Varna Titcha-Vladislav-Primorets 45 Varna
Spartak Varna
Ruse Lokomotiv Ruse
Tarnovo Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni
Gabrovo Angel Kantchev Tryavna
Mihailovgrad Republikanets Lom
Vidin Benkovski Vidin
Sofia Lokomotiv Sofia
Levski Sofia
Spartak Sofia
Gorna Dzhumaya Ilinden Petrich
Kyustendil Marek Dupnitsa
Plovdiv Slavia Plovdiv
Levski Plovdiv
Stara Zagora Lokomotiv Stara Zagora
Burgas Lyubislav Burgas
Borisovgrad (Борѝсовград) => Parvomay ( Първома̀й)
First round
Ticha-Vladislav-Primorets 45 Varna - Angel Kantchev Tryavna 2-0
Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni - Slavia Plovdiv 3-2
Republikanets Lom - Lokomotiv Sofia 0-1
Lyubislav Burgas - Spartak Varna  2-2 0-1
Levski Sofia - Ilinden Petrich 4-0
Benkovski Vidin - Lokomotiv Ruse 2-1
Spartak Sofia - Marek Dupnitsa 2-0
Levski Plovdiv - Lokomotiv Stara Zagora 2-1
Quarter-finals
Spartak Varna - Levski Sofia 1-2
Benkovski Vidin - Levski Plovdiv 1-2
Lokomotiv Sofia - Ticha-Vladislav-Primorets 45 Varna 3-0
Atanas Hadzhislavchev Pavlikeni - Spartak Sofia 0-1
Semi-finals
Lokomotiv Sofia - Spartak Sofia 3-1 3-0
Levski Plovdiv- Levski Sofia 0-4 1-5
FINAL (Sofia 29.10.47 and 02.11.47)
Levski Sofia - Lokomotiv Sofia   1-1   1-0        
Varna = Варна  Plovdiv = Пловдив
Pavlikeni = Павликени Tryavna = Трявна
Lom = Лом Petrich = Петрич
Burgas = Бургас Ruse = Русе
Sofia = София Dupnitsa = Дупница
Vidin = Видин Stara Zagora = Стара Загора
BULGARIA 1947-48
PLOVDIV REGIONAL CHAMPIONSHIP INCORRECT TABLE !!!
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Slavia Plovdiv 14 39 8 31 24
2 Botev Plovdiv 14       36 8 28 22
3 Spartak Plovdiv 14 28 7 21 21
4 Lokomotiv Plovdiv 14 24 26 -2 12
5 Maritsa Plovdiv 14 24 42 -18 12
6 Botev Asenovgrad 14 12 23 -11 10
7 Borislav Parvomay 14 15 28 -13 6
8 Chavdar Pazardzhik 14 4 30 -26 5
  112       182 172 10 112
during the season Slavia Plovdiv + Petar Chengelov Plovdiv => Slavia-Chengelov Plovdiv
Plovdiv = Пловдив Parvomay = Първомай
Asenovgrad = Асеновград Pazardzhik = Пазарджик
VARNA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Ticha-Vladislav-Primorets 45 Varna 14 63 9 54 24
2 Spartak Varna 14       54 10 44 23
3 Orlov Tolbuhin 14 38 15 23 21
4 Stamo Kostov Popovo 14 31 15 16 19
5 Boicho Shelev Provadiya 14 15 42 -27 8
6 Panaiot Volov Shumen 14 20 46 -26 8
7 Svetkavitsa Targovishte 14 21 50 -29 6
8 Botev Novi Pazar 14 11 66 -55 3
  112       253 253 0 112
Varna = Варна  Shumen = Шумен
Tolbuhin = Толбухин Targovishte = Търговище
Popovo = Попово Novi Pazar = Нови пазар
Provadiya = Провадия
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski 10 6 1 3 17 14 3 13
2 Septemvri pri CDV 10 4 3 3 15 13 2 11
3 Spartak 10 5 0 5 16 15 1 10
4 Slavia 10 4 2 4 13 14 -1 10
5 Lokomotiv 10 4 1 5 16 13 3 9
6 Sportist 10 3 1 6 7 15 -8 7
  60 26 8 26 84 84 0 60
Spartak admitted to the national finals for best goals-average
Sofia = София
VRATSA-VIDIN-MIHAILOVGRAD REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Benkovski Vidin 10 9 1 0 33 9 24 19
2 Botev Vratsa 10 7 1 2 26 16 10 15
3 Hristo Mihailov Mihailovgrad 10 7 0 3 23 13 10 14
4 Republikanets Lom 10 3 1 6 13 20 -7 7
5 Ustrem 10 2 0 8 14 29 -15 4
6 9 Septemvri Byala Slatina 10 0 1 9 6 28 -22 1
  60 28 4 28 115 115 0 60
Vidin = Видин Lom = Лом
Vratsa = Враца Ustrem = Устрем
Mihailovgrad = Михайловград Byala Slatina = Бяла Слатина
GORNA DZHUMAYA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Iliden Petrich 6 5 0 1 17 8 9 10
2 Sveti Vrach 6 3 1 2 15 11 4 7
3 Dermentshev Blagoevgrad 6 3 1 2 10 10 0 7
4 Pirin Nevrokop 6 0 0 6 2 15 -13 0
  24 11 2 11 44 44 0 24
Petrich = Петрич Blagoevgrad = Благоевград
Sveti Vrach = Свети Врач Nevrokop = Неврокоп
RUSE-GABROVO REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Aprilov Gabrovo 10 8 0 2 34 13 21 16
2 Lokomotiv Ruse 10 6 1 3 19 12 7 13
3 Angel Kanchev Ruse 10 5 1 4 26 16 10 11
4 Trapetitsa Tarnovo 10 4 2 4 15 15 0 10
5 Lokomotiv Pleven 10 2 2 6 11 25 -14 6
6 Rositsa Sevlievo 10 1 2 7 11 35 -24 4
  60 26 8 26 116 116 0 60
Gabrovo = Габрово Pleven = Плевен 
Ruse = Русе Sevlievo = Севлиево
Tarnovo = Търново
Regional Finalists
Varna Ticha-Vladislav-Primorets 45 Varna
Spartak Varna
Ruse/Gabrovo Aprilov Gabrovo
Lokomotiv Ruse
Pleven Spartak Pleven
Vidin/Vratsa/Mihailovgrad Benkovski Vidin
Hristo Mihailov Mihailovgrad
Sofia Levski Sofia
Septemvri pri CDV Sofia
Spartak Sofia
Gorna Dzhumaya Ilinden Petrich
Kyustendil Marek Dupnitsa
Plovdiv Slavia Plovdiv
Botev Plovdiv
Stara Zagora Lokomotiv Stara Zagora
Burgas Lyubislav Burgas
Dupnitsa = Дупница Vidin = Видин
Stara Zagora = Стара Загора Burgas = Бургас
First round
Botev Plovdiv - Spartak Varna 2-3 0-1
Spartak Pleven - Slavia Plovdiv 1-1 0-3
Aprilov Gabrovo - Septemvri pri CDV  Sofia 0-2 1-2
Levski Sofia - Lyubislav Burgas 2-0 0-0
Hristo Mihailov Mihailovgrad - Marek Dupnitsa 3-4 3-9
Ticha-Vladislav-Primorets Varna - Lokomotiv Stara Zagora 1-1 6-2
Benkovski Vidin - Lokomotiv Ruse 2-0 2-0
Spartak Sofia - Ilinden Petrich 2-0 1-0
Quarter-finals
Levski Sofia - Slavia-Chengelov Plovdiv 4-0 3-3
Ticha-Vladislav-Primorets Varna - Spartak Varna 2-2 0-4
Benkovski Vidin - Septemvri pri CDV  Sofia 0-4 1-2
Marek Stanke Dimitrov - Spartak Sofia 2-0 0-0
Semi-finals
Spartak Varna - Septemvri pri CDV Sofia 1-2 1-4
Levski Sofia - Marek Stanke Dimitrov 3-1 3-2
FINAL (Sofia 05.09.48 and 09.09.48)
Septemvri pri CDV Sofia - Levski Sofia   1-2   3-1        
CDV = Centralen dom Voyska
BULGARIA 1948-49
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Levski Sofia 18 15 3 0 44 8 36 33
2 CDNV Sofia 18 10 4 4 28 15 13 24
3 Lokomotiv Sofia 18 8 5 5 25 15 10 21
4 Slavia Sofia 18 9 3 6 29 20 9 21
5 Spartak Sofia 18 8 5 5 23 18 5 21
6 Botev pri DNV Varna 18 9 3 6 30 27 3 21
7 Slavia Plovdiv 18 4 8 6 16 21 -5 16
8 Marek 18 2 4 12 16 42 -26 8
9 Benkovski Vidin 18 2 4 12 13 35 -22 8
10 Botev Burgas 18 2 3 13 15 38 -23 7
  180 69 42 69 239 239 0 180
Promotion/relegation play-off
Rosstroy Pavlikeni - Slavia Plovdiv 2-2 2-4
Septemvri Sofia - Marek  2-0 0-2 0-1
Benkovski Vidin - Botev pri DNV Plovdiv 1-3 0-0
Sveti Vrach (Свети Врач) => Sandanski (Сандански)
Dupnitsa (Дупница) => Marek (Марек)
Varna (Варна) => Stalin (Сталин)
during the season
Septemvri pri CDV Sofia => CDNV Sofia
Titcha-Vladislav-Primorets Varna => Botev pri DNV Varna
Slavia-Chengelov Plovdiv => Slavia Plovdiv
Lyubislav Burgas + Udarnik Burgas => Botev Burgas
at the end of season
Levski Sofia => DSO Dinamo Sofia Lokomotiv Sofia => DSO Torpedo Sofia
Slavia Sofia = DSO Stroitel Sofia Marek => DSO Cherveno zname Marek
Sofia = София Vidin = Видин
Varna = Варна  Burgas = Бургас
Plovdiv = Пловдив Pavlikeni = Павликени
Marek = Марек
CDNV = Centralen dom na narodnata voyska DNV = dom na narodnata voyska
BULGARIA 1949-50
SOFIA REGIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 DSO Dinamo 7 3 3 1 12 5 7 9
2 DSO Torpedo 7 3 3 1 10 6 4 9
3 DSO Cherveno Zname 7 3 2 2 11 9 2 8
4 DSO Stroitel 7 3 2 2 11 12 -1 8
5 DSO Akademik 7 2 4 1 10 12 -2 8
6 CDNV  7 3 1 3 15 11 4 7
7 DSO Spartak 7 1 3 3 5 11 -6 5
8 VVS 7 1 0 6 7 15 -8 2
  56 19 18 19 81 81 0 56
DSO = Dobrovolni Sportni Organizatsii CDNV = Centralen dom na narodnata voyska
DNV = dom na narodnata voyska VVS = Voennovazdushni sili
Stalin (Varna) DSO Spartak Stalin (Varna)
Pleven DSO Torpedo Pleven
Marek (Dupnitsa) DSO Cherveno zname Marek
Plovdiv DSO Torpedo Plovdiv
DNV Plovdiv
DNV Plovdiv + VMS Stalin + CDNV Sofia + VVS Sofia => Narodna voiska Sofia
BULGARIA 1950
NATIONAL CHAMPIONSHIP
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 DSO Dinamo Sofia 18 12 5 1 36 12 24 29
2 DSO Stroitel Sofia 18 11 5 2 31 12 19 27
3 DSO Akademik Sofia 18 10 2 6 40 20 20 22
4 Narodna voiska Sofia 18 9 4 5 22 12 10 22
5 DSO Spartak Stalin 18 10 2 6 37 27 10 22
6 DSO Cherveno Zname Sofia 18 7 2 9 20 29 -9 16
7 DSO Torpedo Plovdiv 18 5 4 9 19 34 -15 14
8 DSO Torpedo Pleven 18 3 6 9 19 27 -8 12
9 DSO Torpedo Sofia 18 4 2 12 16 29 -13 10
10 DSO Cherveno zname Marek 18 2 2 14 9 47 -38 6
  180 73 34 73 249 249 0 180
Narodna Voiska Sofia split again into CDNV Sofia, DNV Plovdiv (both at the top level), VMS Stalin and VSS Sofia
DSO Torpedo Plovdiv => DSO Lokomotiv Plovdiv
Promoted DSO Torpedo Ruse, DSO Spartak Sofia, Torpedo Dimitrovo
Gorna Dzhumaya ( Горна Джумая) => Blagoevgrad (Благоевград)
Marek (Марек) => Stanke Dimitrov (Станке Димитров)
Sofia = София Pleven = Плевен 
Stalin = Сталин Marek = Марек
Plovdiv = Пловдив
DSO = Dobrovolni Sportni Organizatsii VMS = Voennomorski sili
DNV = dom na narodnata voyska
Bulgaria 1931-40
Bulgaria 1951-60
Bulgaria - Final Tables
Home